Tök jó hetünk

Óvodai nevelésünk meghatározó szerepe a fenntarthatóságra nevelés. Ezt igyekszünk megmutatni, minden óvodai témánk feldolgozása kapcsán és az óvodai életünk szervezésénél is!

A gyermekek környezettudatos szemléletéhez, magatartásuk megalapozásához, gondolkodásukhoz adunk olyan értékeket, melyeket élményeken, és érzelmeken alapuló tevékenységeken keresztül nyújtunk.

Az elmúlt hetekben is az ősz beköszöntével párhuzamos betakarítás időszakát használtuk fel alpalul, s nyújtottunk tapasztalási lehetőségeket. Zöld óvodai tevékenységeink egyike a kertgondozás, termények ültetése, gondozása,betakarítása. Ezt afolyamatot tavasszal a beültetéssel kezdtük a gyermekekekkel, szülőkkel együtt, nyáron öntöztük kapáltuk, érleltük, majd nyár végén, és most ősszel a gyermekek és a mi örömünkre is leszüreteltük, feldolgoztuk, kóstoltuk. Ilyen volt a paradicsom, paprika, uborka, petrezselyem,snidling, bazsalikom, menta, és nem utolsó sorban a tök! Érett a kertünkben csillagtök, dísztök, cukkini, néhányukkal a terménysarkainkat, óvodánk épületét, bejáratát díszitettük, a témánkra való ráhangolódást, érzelmi ráhatást segítettük. Néhányukat pedig , kóstolás,tök faragás formájában dolgoztuk fel.

A tök tehát az elmúlt heteink főszereplője volt.
Minden héten megjelenik csoportonként legalább egy heti Zöld cselekedet, melyet a hét lezárásaként a gyermekeink megosztanak egymással,
Ezen a héten pl: Sünkuckó készítése avarból, eledel( tökbél, tökmag, kukorica kihelyezése nekik)
Az ökológiai érzékenyítésen, feldolgozáson túl, kiemelt jelentőséggel bír a hagyományok ápolása is óvodánkban.
Mivel a magyar gyermekeinken kívül, jónéhány más nemzetségből
érkező(NATO-s)gyermek is intézményünk tagja, így igyekeztünk megtalálni egy közös ponttal rendelkező hagyományt, ami tőlük sem áll távol és nekünk sem idegen.

A “Tök jó hetünk” kiemelet érdekessége, hogy a tökfaragás sokkal inkább magyar, mintsem amerikai hagyomány (Európából örökítették át). A 20.század eleji paraszt világban kifejezetten kedvelt volt Magyarországon a töklámpások készítése, mellyel egymást nevettették/viccelték meg a fiatalok! Sok helyen Tökvicsorinak hívták a betakarítást követően és Mindenszentek idején gyertyákkal világították ki!Mivel a heti témánk feldolgozásába a szülőket is bevontuk, így minden gyermek és szülő is közel érezhette magát ehhez.

A gyermekek miután megismerkedtek ezzel a történettel a héten, alig várták, hogy elkészítsék a saját Tökvicsoraikat a szüleikkel és az óvodán belül csoportonként is elkészültek az egyedi darabok! Volt aki tökhintót, volt aki Tökházikót volt aki… készített, s most mindahány alkotás gyönyörű fényével ragyogja be óvodánk folyosóit.
Mindezek egy kihirdetett tökverseny keretein belül készültek el.
A csoportok különböző formában dolgozták fel a témát a héten. Volt aki közös erővel tököt vájt, faragott, megtapasztalhatta milyen érzés a nyálkás tökhús, töklé, tökmagot számláltak, gyűjtöttek, szárítottak, volt aki sütött, kóstolt, pitét, muffint, készült sütőtökdzsem, püré, sütőtökszörp, és agyermekek nagy kedvence is a sütőtökgumicukor! S mindezt a Futrinka utcai vásárba vittük, ahol pár tökmagfillérért megvásárolhatók voltak.

Volt csoport, akik egész héten a Futrinka utca Tökház lakóivá váltak Mazsolával és Tádéval, Bálint Ágnes meséjének egész heti feldolgozásával érzékenyítették a témát a gyermekeknek.

S hetünk zárásaként a gyermekek egy igazi TÖKÖS ünnepi hangulatban tölthették a pénteki napot. Ahol Mazsola elvesztett természetbeli kincseit kellett összegyűjteni, s hazajuttatni a tökházikóba, majd ha mind megvolt egy Tökhintón vágtathattak tovább, ahol útjukat néhány akadály övezte, de ha ezen átkeltek, a tökfillérek kiválogatásával, az elért tökpontok alapján Tökpontosan célbadobva célba érhettek a Futrinka utcai vásártérre, ahol minden tökfillért elszórhattak, hogy mire kitavaszodik új tökök teremjenek. Fáradozásuk jutalmaként, töklakomával tökfinomságokkal, tökszörppel tömhették meg bendőjüket, s pihenésképpen egy meseszínházjegyet válthattak, mely a Kis sün és az Óriástök meseelőadásra szólt! Gyermekeink nagy meglepetésére óvónéniik előadásában tekinthették meg ezt a darabot!

Napunk zárásaként nem maradthatott más hátra, mint Tökversenyünk eredményhirdetése, ahol minden Tökvicsorit egy Legesleg Oklevéllel jutalmaztunk!

Volt itt jókedv, vidámság, csapatmunka, közös erő,feladatmegoldás, kacagás, tapasztalatgyűjtés és sok sok játék.

Készítette: Kapcsándiné Nyulasi Laura