Márton nap a Fáy András lakótelepi Tagóvodában

Szt. Márton napja jeles dátum a népi kalendáriumban. A ma óvodájának fontos feladata a hagyományok, népszokások ápolása, értékeinek megőrzése, továbbadása.
A Márton-napi ludaskodással célunk a népi kultúra iránti érdeklődés felkeltése, szokások, hagyományok megismertetése a gyermekek életkori sajátosságainak megfelelően.

Az ünnephez kapcsolódva jópár nép játékkal, népi énekekkel, mondókákkal készültek az óvó nénik, melyeknek nagy szerepe volt a projektzáró Ludaskodó délelőttünkön!
Ezen alkalomkor a gyermekek megismerkedhettek a régről hozott paraszti gazdálkodás elemeként ismert takarmánykukoricával s kipróbálhatták magukat a hozzá kapcsolódó tevékenységekben, mint a kukorica fosztás, vagy morzsolás, majd a lemorzsolt kukoricával jóllakatták az „éhes libabegyeket”,volt akinek segítenie kellett a kislibáknak hazajutni,s volt akinek Szt. Márton elrejtett kincseit kellett felkutatnia, majd történetének összekuszálódott szálait kellett kibogozniuk, jelenetenként sorbarendezniük.

A délelőtt zárásaként pedig a gyermekek nagy meglepetésére maga Ludas Matyi érkezett hozzánk, s ránk bízta libáit, hogy jó gondos gazdái legyünk míg érte nem érkezik, etessük, itassuk, vigyázzunk rá.

Ezen jeles nap alkalmából óvodai projektünk keretén belül sokféleképpen dolgoztuk fel magát a történetet,a hozzá kapcsolodó jelképeket, érzéseket, érzelmeket. Fontos számunkra a gyermekek érzelmein alapuló megtapasztalások megteremtése, és azt gondolom ezért is olyan kiemelt jelentőségű hagyománynak számít ez az ünnep, mert Szt. Márton története, és alakja nagy hatással van agyermekekre. Tudnak vele azonosulni, jó példa, ők is szeretnének hasonlóan jók, jószívűek, lenni. Az ő személyében, megismerhetik a „jó”katona szerepét, amikor nem a harcias jellemvonások kerülnek előtérbe, hanem az önzetlenség, segítőkészség. A téma feldolgozása kapcsán sokat beszélgettünk ezen belső emberi tulajdonságokról is, és fellelték magukban is ezt a sok jót, ami nagyon boldoggá tette őket!

De annál is boldogabbá az, amikor a történet megismerése után ő maguk is belebújhattak Márton, vagy a didergő koldus, a menetelő katonák, a kislibák, vagy a hangosan éneklő kereső nép bőrébe! S ezen keresztül szerettük volna a gyermekekkel együtt eljuttatni a történet üzenetét a szülőknek is egy családi délután keretében! Ezen alkalommal, megmutattuk azt is, hogy a gyermekek által oly jó szívvel készített libasütiken hogy osztozunk meg egymással.
Ezután egy igazi libalakomával készültünk. Majd ezt követően az óvónénik meglepetés produkciója a meleget és fényt árasztó gyartyatánc következett , mely Márton jóságának jelképe. Ezt a fényt a héten közös erővel elkészített lámpásainkba zártuk.
Végül pedig Szívünkbe zárt jósággal, lámpásunkba zárt melegséggel, dalolva indultunk útnak hogy közösen vonulva vigyük haza mindezt, amit ma kaptunk!